Lithothamnium

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie algi_czerwone_2.pngMała czerwona alga Lithothamnium calcareum, znana też jako skalinek ostrogowaty, występuje w morzu na głębokości do 30 m, rośnie powoli i posiada wyjątkową zdolność do gromadzenia znajdujących się w wodzie morskiej składników mineralnych. Rozgałęzione zwapniałe plechy tej algi są koloru jasnoczerwonego i wyglądem przypominają koralowce.

Sproszkowany skalinek ostrogowaty jest unikalnym źródłem makro- i mikroelementów o wysokiej biodostępności. Zawiera duże ilości wapnia i magnezu, ale również kilkadziesiąt innych pierwiastków, m.in. żelazo, krzem, fosfor, potas, mangan, jod, cynk, fluor, miedź i bor.

Czerwone algi wapienne są szczególnie polecane dla przeżuwaczy. Posiadają bowiem zdolność buforowania treści żwacza i zapobiegania kwasicy metabolicznej. Właściwości buforujące tego produktu są znacznie większe niż powszechnie stosowanego w tym celu kwaśnego węglanu sodu. Unikalna mikroporowata struktura proszku z czerwonych alg sprzyja rozwojowi mikroflory żwacza i usprawnia procesy trawienne.

Algi Lithothamnium stosowane u trzody chlewnej, koni, psów i kotów wykazuje pozytywny wpływ na gęstość kości, procesy trawienia w żołądku, odporność i funkcjonowanie serca.

Najczęściej zaleca się 0,2-1,0% udział produktu w przeliczeniu na suchą masę dawki pokarmowej. Dla krów mlecznych dawkowanie wynosi 50-100 g proszku z czerwonych alg na sztukę dziennie. Dla psów i kotów zalecana jest dawka ok. 5-7 g sproszkowanych alg Lithothamnium na 10 kg masy ciała dziennie. Dane analizy chemicznej: wapń 33%, magnez 2%, wilgotność 0,2%. Produkt jest dostępny w workach 25 kg.